NKK Switches UB26NBKG015C-AB
UB26NBKG015C-AB picture photo
Mfg. Part Number
UB26NBKG015C-AB
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSH DPDT 0.4VA 28V
Datasheet Download
UB26NBKG015C-AB.pdf
Availability of UB26NBKG015C-AB
QUANTITY
UB26NBKG015C-AB Order Process
Ship out your order
Specifications of UB26NBKG015C-AB
Internal Part NumberEIS-UB26NBKG015C-AB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSwitch Basics
3D CAD Models
RoHS InformationSeries, Cert of Compliance
Featured ProductPushbutton Switches
3D ModelUB26NBKG015C-AB
PCN Design/SpecificationUB, UB2 Epoxy Seal Material 18/Jun/2010
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesUB
PackagingBulk
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating0.4VA (AC/DC)
Voltage Rating - AC28V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeRectangular, Button
Color - Actuator/CapBlack (White Window)
Illumination Type, ColorLED, Red
Illumination Voltage (Nominal)1.85 VDC
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleSolder Lug
Ingress Protection-
FeaturesWith Barrier
Panel Cutout DimensionsRectangular - 22.40mm x 16.20mm
Operating Temperature-25°C ~ 50°C
Mechanical Life200,000 Cycles
Electrical Life200,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UB26NBKG015C-AB
Related LinksUB26NBK, UB26NBKG015C-AB Datasheet, NKK Switches Distributor
UB26NBKG015C-AB Details Description
Related parts for UB26NBKG015C-AB
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 80TQFP datasheet.pdf
TRANS NPN 30V 0.1A TO-92 datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL STR 5POS datasheet.pdf
RES 11.5 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 2.8 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 953K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 1.5K OHM 10% 0603 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 80LQFP datasheet.pdf
BERGSTIK II DUAL ST datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf
RES 240 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 200K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf