Riedon UB3C-13RF8
UB3C-13RF8 picture photo
Mfg. Part Number
UB3C-13RF8
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 13 OHM 3W 1% AXIAL
Datasheet Download
UB3C-13RF8.pdf
Availability of UB3C-13RF8
QUANTITY
UB3C-13RF8 Order Process
Ship out your order
Specifications of UB3C-13RF8
Internal Part NumberEIS-UB3C-13RF8
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesWirewound Resistor Technology
Pulse Rated Wirewound Resistors
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesUB
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)13
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 250°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.157" Dia x 0.350" L (4.00mm x 8.90mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UB3C-13RF8
Related LinksUB3C-, UB3C-13RF8 Datasheet, Riedon Distributor
UB3C-13RF8 Details Description
Related parts for UB3C-13RF8
CONV DC/DC 1.5W DU 48V +-12V PCB datasheet.pdf
CONTACT PIN 14AWG CRIMP TIN datasheet.pdf
RES SMD 412K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
HEAT SINK 29MM X 29MM X 14.5MM datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 800MA 747 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
RES 49.9 OHM 1.5W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.1 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CABLE ASSY HI SPEED 41POS 35CM datasheet.pdf
DIL SURFACE MOUNT 2.54MM datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS INLINE SKT datasheet.pdf