Riedon UB3C-13RF8
UB3C-13RF8 picture photo
Mfg. Part Number
UB3C-13RF8
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 13 OHM 3W 1% AXIAL
Datasheet Download
UB3C-13RF8.pdf
Availability of UB3C-13RF8
QUANTITY
UB3C-13RF8 Order Process
Ship out your order
Specifications of UB3C-13RF8
Internal Part NumberEIS-UB3C-13RF8
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesWirewound Resistor Technology
Pulse Rated Wirewound Resistors
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesUB
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)13
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 250°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.157" Dia x 0.350" L (4.00mm x 8.90mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UB3C-13RF8
Related LinksUB3C-, UB3C-13RF8 Datasheet, Riedon Distributor
UB3C-13RF8 Details Description
Related parts for UB3C-13RF8
RES SMD 15 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
IC OTP 1MBIT 80NS 32PLCC datasheet.pdf
IC CLK ZDB 12OUT 200MHZ 28SSOP datasheet.pdf
IGBT MOD DUAL 1200V 150A U SER datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.8MHZ RRO 8SO datasheet.pdf
RES 11K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS STR 5MM datasheet.pdf
DIODE ZENER 30V 3W DO214AC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.3V SMD datasheet.pdf