Riedon UB3C-1R6F1
UB3C-1R6F1 picture photo
Mfg. Part Number
UB3C-1R6F1
Brief Description
RES 1.6 OHM 3W 1% AXIAL
Datasheet Download
UB3C-1R6F1.pdf
Availability of UB3C-1R6F1
QUANTITY
UB3C-1R6F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of UB3C-1R6F1
Internal Part NumberEIS-UB3C-1R6F1
Pulse Rated Wirewound Resistors
Standard Package250
SeriesUB
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.6
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 250°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.157" Dia x 0.350" L (4.00mm x 8.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UB3C-1R6F1
Related LinksUB3C-, UB3C-1R6F1 Datasheet, Riedon Distributor
UB3C-1R6F1 Details Description
Related parts for UB3C-1R6F1
DIODE SCHOTTKY 15V 19A D2PAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS STRGHT W/SCKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
RES 100 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
IDC CONN 68POS PLUG datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X12MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
FUSE 6.3A 350V RADIAL datasheet.pdf