Riedon UB3C-24RF8
UB3C-24RF8 picture photo
Mfg. Part Number
UB3C-24RF8
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 24 OHM 3W 1% AXIAL
Datasheet Download
UB3C-24RF8.pdf
Availability of UB3C-24RF8
QUANTITY
UB3C-24RF8 Order Process
Ship out your order
Specifications of UB3C-24RF8
Internal Part NumberEIS-UB3C-24RF8
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesWirewound Resistor Technology
Pulse Rated Wirewound Resistors
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesUB
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)24
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 250°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.157" Dia x 0.350" L (4.00mm x 8.90mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UB3C-24RF8
Related LinksUB3C-, UB3C-24RF8 Datasheet, Riedon Distributor
UB3C-24RF8 Details Description
Related parts for UB3C-24RF8
MMIC AMP 2GHZ 8-SSOP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 80TQFP datasheet.pdf
RELAY SSR DUAL 50A RNDM PNL MNT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 250W datasheet.pdf
MULTI-PAIR 12COND 22AWG 1000' datasheet.pdf
Connector Receptacle 37 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CABLE 5POS datasheet.pdf