Riedon UB3C-360RF8
UB3C-360RF8 picture photo
Mfg. Part Number
UB3C-360RF8
Brief Description
RES 360 OHM 3W 1% AXIAL
Datasheet Download
UB3C-360RF8.pdf
Availability of UB3C-360RF8
QUANTITY
UB3C-360RF8 Order Process
Ship out your order
Specifications of UB3C-360RF8
Internal Part NumberEIS-UB3C-360RF8
Pulse Rated Wirewound Resistors
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)360
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 250°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.157" Dia x 0.350" L (4.00mm x 8.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UB3C-360RF8
Related LinksUB3C-, UB3C-360RF8 Datasheet, Riedon Distributor
UB3C-360RF8 Details Description
Related parts for UB3C-360RF8
CONN SEC II 49POS 100C/L datasheet.pdf
IC PROM SER 2MBIT 3.3V 20-PLCC datasheet.pdf
RES SMD 66.5 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SHORT LINK PRE-ASSY INSUL 3POLE datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 14POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
RES SMD 287 OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 8POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
BI-LEVEL 3MM T1 GRN-RED datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 10A 240VAC 28VDC datasheet.pdf