Riedon UB3C-51RF8
UB3C-51RF8 picture photo
Mfg. Part Number
UB3C-51RF8
Brief Description
RES 51 OHM 3W 1% AXIAL
Datasheet Download
UB3C-51RF8.pdf
Availability of UB3C-51RF8
QUANTITY
UB3C-51RF8 Order Process
Ship out your order
Specifications of UB3C-51RF8
Internal Part NumberEIS-UB3C-51RF8
Pulse Rated Wirewound Resistors
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)51
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 250°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.157" Dia x 0.350" L (4.00mm x 8.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UB3C-51RF8
Related LinksUB3C-, UB3C-51RF8 Datasheet, Riedon Distributor
UB3C-51RF8 Details Description
Related parts for UB3C-51RF8
SWITCH PUSH SPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 500V 20A TO220AB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
BOX PLSTC GRAY 18.75"L X 16.97"W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
RES 1.89M OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 30.9 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 250MA 30V datasheet.pdf
MOD IPM 7-PAC L1 300A 600V datasheet.pdf