Riedon UB3C-680RF8
UB3C-680RF8 picture photo
Mfg. Part Number
UB3C-680RF8
Brief Description
RES 680 OHM 3W 1% AXIAL
Datasheet Download
UB3C-680RF8.pdf
Availability of UB3C-680RF8
QUANTITY
UB3C-680RF8 Order Process
Ship out your order
Specifications of UB3C-680RF8
Internal Part NumberEIS-UB3C-680RF8
Pulse Rated Wirewound Resistors
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)680
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 250°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.157" Dia x 0.350" L (4.00mm x 8.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UB3C-680RF8
Related LinksUB3C-, UB3C-680RF8 Datasheet, Riedon Distributor
UB3C-680RF8 Details Description
Related parts for UB3C-680RF8
TVS DIODE 7.5VWM 12.9VC SMA datasheet.pdf
FIXED IND 2.5MH 160MA 9 OHM TH datasheet.pdf
RES SMD 820K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CARD RACK VENT/FIX COV 3UX19X12 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
RES SMD 31.6KOHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC REG BUCK 1.2V 2A SYNC 8WSON datasheet.pdf
RES 0.249 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf