Riedon UB3C-750RF8
UB3C-750RF8 picture photo
Mfg. Part Number
UB3C-750RF8
Brief Description
RES 750 OHM 3W 1% AXIAL
Datasheet Download
UB3C-750RF8.pdf
Availability of UB3C-750RF8
QUANTITY
UB3C-750RF8 Order Process
Ship out your order
Specifications of UB3C-750RF8
Internal Part NumberEIS-UB3C-750RF8
Pulse Rated Wirewound Resistors
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)750
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 250°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.157" Dia x 0.350" L (4.00mm x 8.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UB3C-750RF8
Related LinksUB3C-, UB3C-750RF8 Datasheet, Riedon Distributor
UB3C-750RF8 Details Description
Related parts for UB3C-750RF8
FIXED IND 680NH 70MA 1.25 OHM datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 350MA 880 MOHM datasheet.pdf
IC OPAMP GP 550KHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 220PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 12POS 2MM SMD datasheet.pdf
RES 39 OHM 7W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC TUNER LOW IF CONV DGTL 40TQFN datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X25.3MM 100VAC WIRE datasheet.pdf
CONN HEADER BACKPLANE 40POS GOLD datasheet.pdf