Riedon UB3C-7R5F8
UB3C-7R5F8 picture photo
Mfg. Part Number
UB3C-7R5F8
Brief Description
RES 7.5 OHM 3W 1% AXIAL
Datasheet Download
UB3C-7R5F8.pdf
Availability of UB3C-7R5F8
QUANTITY
UB3C-7R5F8 Order Process
Ship out your order
Specifications of UB3C-7R5F8
Internal Part NumberEIS-UB3C-7R5F8
Pulse Rated Wirewound Resistors
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7.5
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 250°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.157" Dia x 0.350" L (4.00mm x 8.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UB3C-7R5F8
Related LinksUB3C-, UB3C-7R5F8 Datasheet, Riedon Distributor
UB3C-7R5F8 Details Description
Related parts for UB3C-7R5F8
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 datasheet.pdf
CONNECTOR RECEPT 96POS STR datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 1.7A 49 MOHM SMD datasheet.pdf
FUSE PTC RESETTABLE datasheet.pdf
IC DEMODULATOR DVB-S/S2 48-QFN datasheet.pdf
RES CHAS MNT 38.3 OHM 1% 30W datasheet.pdf
OSC TCXO 18.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONN HDR 6POS 2.54MM T/H TIN datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X12MM XCUT datasheet.pdf
OSC MEMS 4.9152MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RJ45 STACKED LED 8 PORT datasheet.pdf
CAP CER 13PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf