Riedon UB5C-30RF1
UB5C-30RF1 picture photo
Mfg. Part Number
UB5C-30RF1
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 30 OHM 5W 1% AXIAL
Datasheet Download
UB5C-30RF1.pdf
Availability of UB5C-30RF1
QUANTITY
UB5C-30RF1 Order Process
Ship out your order
Specifications of UB5C-30RF1
Internal Part NumberEIS-UB5C-30RF1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesWirewound Resistor Technology
Pulse Rated Wirewound Resistors
Featured ProductHigh-Pulse Wirewound Resistors
Standard Package250
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesUB
PackagingBulk
Resistance (Ohms)30
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 250°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.217" Dia x 0.500" L (5.50mm x 12.70mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UB5C-30RF1
Related LinksUB5C-, UB5C-30RF1 Datasheet, Riedon Distributor
UB5C-30RF1 Details Description
Related parts for UB5C-30RF1
CONN RCPT 5POS 22AWG RED .156 datasheet.pdf
IC MOTOR CONTROLLER PAR 28DIP datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1.2KV 100A DO205 datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 1.225V SC70 datasheet.pdf
NON INSL COPPER SEAMLESS RING TE datasheet.pdf
RES 35K OHM 12W 5% AXIAL datasheet.pdf
RJI 22/7 2XIP20MULTIPCRANCROSP datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
JTV RELAY 1 FORM C 48V datasheet.pdf