Riedon UB5C-39RF1
UB5C-39RF1 picture photo
Mfg. Part Number
UB5C-39RF1
Brief Description
RES 39 OHM 5W 1% AXIAL
Datasheet Download
UB5C-39RF1.pdf
Availability of UB5C-39RF1
QUANTITY
UB5C-39RF1 Order Process
Ship out your order
Specifications of UB5C-39RF1
Internal Part NumberEIS-UB5C-39RF1
Pulse Rated Wirewound Resistors
Standard Package250
SeriesUB
PackagingBulk
Resistance (Ohms)39
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 250°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.217" Dia x 0.500" L (5.50mm x 12.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UB5C-39RF1
Related LinksUB5C-, UB5C-39RF1 Datasheet, Riedon Distributor
UB5C-39RF1 Details Description
Related parts for UB5C-39RF1
TERM BLOCK HDR 6POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 370MA 900 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 356MA 2.04 OHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
CAP POLYMER 330UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
BOX PLSTC GRAY/CLR 7.09"LX4.33"W datasheet.pdf
RES 3.15K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
LIN TRIGGER DECODE OPTION datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS JAM NUT SKT M12 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM L-TAB datasheet.pdf
BATT NIMH 1.2V AA 2.4AH datasheet.pdf