Riedon UB5C-510RF1
UB5C-510RF1 picture photo
Mfg. Part Number
UB5C-510RF1
Brief Description
RES 510 OHM 5W 1% AXIAL
Datasheet Download
UB5C-510RF1.pdf
Availability of UB5C-510RF1
QUANTITY
UB5C-510RF1 Order Process
Ship out your order
Specifications of UB5C-510RF1
Internal Part NumberEIS-UB5C-510RF1
Pulse Rated Wirewound Resistors
Standard Package250
SeriesUB
PackagingBulk
Resistance (Ohms)510
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 250°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.217" Dia x 0.500" L (5.50mm x 12.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UB5C-510RF1
Related LinksUB5C-, UB5C-510RF1 Datasheet, Riedon Distributor
UB5C-510RF1 Details Description
Related parts for UB5C-510RF1
IC MULTIPLEXER DUAL 4X1 16CDIP datasheet.pdf
CONN RECEPT 55POS TYPE C R/A datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR AD7985 datasheet.pdf
IC MPU I.MX50 800MHZ 400MAPBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 40VOUT 25W datasheet.pdf
TXRX CWDM 1471NM GRAY SFP datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM R-TAB datasheet.pdf
RES SMD 78.7 OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf