Riedon UB5C-7R5F1
UB5C-7R5F1 picture photo
Mfg. Part Number
UB5C-7R5F1
Brief Description
RES 7.5 OHM 5W 1% AXIAL
Datasheet Download
UB5C-7R5F1.pdf
Availability of UB5C-7R5F1
QUANTITY
UB5C-7R5F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of UB5C-7R5F1
Internal Part NumberEIS-UB5C-7R5F1
Pulse Rated Wirewound Resistors
Featured ProductHigh-Pulse Wirewound Resistors
Standard Package250
SeriesUB
PackagingBulk
Resistance (Ohms)7.5
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 250°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.217" Dia x 0.500" L (5.50mm x 12.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UB5C-7R5F1
Related LinksUB5C-, UB5C-7R5F1 Datasheet, Riedon Distributor
UB5C-7R5F1 Details Description
Related parts for UB5C-7R5F1
XFRMR LAMINATED 5VA THRU HOLE datasheet.pdf
VARISTOR 24.3V 250A 4032 datasheet.pdf
CONV DC/DC 3.5W 18-36VIN 09VOUT datasheet.pdf
FACEPLATE 4PORT BLACK datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
CABLE 13POS .100 JUMPER 5.7 INCH datasheet.pdf
PMI CAP YLW FLAT 15/32 TRANSLUC datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf