Riedon UB5C-7R5F8
UB5C-7R5F8 picture photo
Mfg. Part Number
UB5C-7R5F8
Brief Description
RES 7.5 OHM 5W 1% AXIAL
Datasheet Download
UB5C-7R5F8.pdf
Availability of UB5C-7R5F8
QUANTITY
UB5C-7R5F8 Order Process
Ship out your order
Specifications of UB5C-7R5F8
Internal Part NumberEIS-UB5C-7R5F8
Pulse Rated Wirewound Resistors
Standard Package1,000
SeriesUB
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7.5
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 250°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.217" Dia x 0.500" L (5.50mm x 12.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UB5C-7R5F8
Related LinksUB5C-, UB5C-7R5F8 Datasheet, Riedon Distributor
UB5C-7R5F8 Details Description
Related parts for UB5C-7R5F8
IC REG BST ADJ 60MA/0.13A 10MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN HDR 2MM VERT SMT 14POS datasheet.pdf
RES 2.49K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 165K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR 500PSIS 1/4 NPT W/TEMP datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 14POS TIN datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
IMPACT 4X16 85 OHM UNGUIDED BP 4 datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ18 27 OLIV datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf