Riedon UB5C-8R2F1
UB5C-8R2F1 picture photo
Mfg. Part Number
UB5C-8R2F1
Brief Description
RES 8.2 OHM 5W 1% AXIAL
Datasheet Download
UB5C-8R2F1.pdf
Availability of UB5C-8R2F1
QUANTITY
UB5C-8R2F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of UB5C-8R2F1
Internal Part NumberEIS-UB5C-8R2F1
Pulse Rated Wirewound Resistors
Featured ProductHigh-Pulse Wirewound Resistors
Standard Package250
SeriesUB
PackagingBulk
Resistance (Ohms)8.2
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 250°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.217" Dia x 0.500" L (5.50mm x 12.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UB5C-8R2F1
Related LinksUB5C-, UB5C-8R2F1 Datasheet, Riedon Distributor
UB5C-8R2F1 Details Description
Related parts for UB5C-8R2F1
RND STNDFF 1/4-20 STEATITE 2-1/2 datasheet.pdf
VARISTOR 24.3V 500A DISC 10MM datasheet.pdf
TVS DIODE 24VWM 43VC SMC datasheet.pdf
IC EEPROM 1KBIT 400KHZ 8TDFN datasheet.pdf
CONN RCPT 56POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 100POS SKT datasheet.pdf
Connector Socket 33 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.5K OHM 5% 55W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .125" datasheet.pdf
IC CTRLR BUCK PWM 20SOIC datasheet.pdf
CRYSTAL 25.00 MHZ 18.0PF SMD datasheet.pdf