Riedon UB5C-91RF8
UB5C-91RF8 picture photo
Mfg. Part Number
UB5C-91RF8
Brief Description
RES 91 OHM 5W 1% AXIAL
Datasheet Download
UB5C-91RF8.pdf
Availability of UB5C-91RF8
QUANTITY
UB5C-91RF8 Order Process
Ship out your order
Specifications of UB5C-91RF8
Internal Part NumberEIS-UB5C-91RF8
Pulse Rated Wirewound Resistors
Standard Package1,000
SeriesUB
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)91
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 250°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.217" Dia x 0.500" L (5.50mm x 12.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UB5C-91RF8
Related LinksUB5C-, UB5C-91RF8 Datasheet, Riedon Distributor
UB5C-91RF8 Details Description
Related parts for UB5C-91RF8
CONN HEADER 68POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 22K OHM 2012 datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS R/A .156 TIN datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 500V X7R 1825 datasheet.pdf
RES 280 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .178M 15POS datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 200MA 3 OHM TH datasheet.pdf
LED INDICATOR 8MM RECESSED 2VDC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HDM SMPR062F100O K CUT datasheet.pdf
CONN RCPT 40POS 0.5MM R/A SMD datasheet.pdf