Nichicon UBC1A681MNS1MS
UBC1A681MNS1MS picture photo
Mfg. Part Number
UBC1A681MNS1MS
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 680UF 20% 10V SMD
Datasheet Download
UBC1A681MNS1MS.pdf
Availability of UBC1A681MNS1MS
QUANTITY
UBC1A681MNS1MS Order Process
Ship out your order
Specifications of UBC1A681MNS1MS
Internal Part NumberEIS-UBC1A681MNS1MS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIndustrial Power Capacitor
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesBC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance680µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 150°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Type-
ApplicationsAutomotive
Ripple Current800mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.571" (14.50mm)
Surface Mount Land Size0.535" L x 0.535" W (13.60mm x 13.60mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UBC1A681MNS1MS
Related LinksUBC1A68, UBC1A681MNS1MS Datasheet, Nichicon Distributor
UBC1A681MNS1MS Details Description
Related parts for UBC1A681MNS1MS
RES SMD 1.3M OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 10V 10% RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 5600PF 10% 2KVDC RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 20-QFN datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 2SKT R/A PCB datasheet.pdf
CONN HDR 8POS 1.27MM SMD R/A datasheet.pdf
INSERT FMALE 64P+1GND TERM BLOCK datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 4V X5R 01005 datasheet.pdf