Nichicon UBC1E331MNS1MS
UBC1E331MNS1MS picture photo
Mfg. Part Number
UBC1E331MNS1MS
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 25V SMD
Datasheet Download
UBC1E331MNS1MS.pdf
Availability of UBC1E331MNS1MS
QUANTITY
UBC1E331MNS1MS Order Process
Ship out your order
Specifications of UBC1E331MNS1MS
Internal Part NumberEIS-UBC1E331MNS1MS
Standard Package200
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 150°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Type-
ApplicationsAutomotive
Ripple Current650mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.571" (14.50mm)
Surface Mount Land Size0.535" L x 0.535" W (13.60mm x 13.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UBC1E331MNS1MS
Related LinksUBC1E33, UBC1E331MNS1MS Datasheet, Nichicon Distributor
UBC1E331MNS1MS Details Description
Related parts for UBC1E331MNS1MS
JUMPER-H1503TR/A3049S/H1503TR 2" datasheet.pdf
IC REG LDO NEG ADJ 0.1A SOT23-5 datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 250MW SC75 datasheet.pdf
DIODE MODULE 800V 190A Y4-M6 datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS WALL MT W/PINS datasheet.pdf
EMI FILTER 250VAC 30A SCREW TERM datasheet.pdf
IC SENSOR TCH PURETOUCH 28SSOP datasheet.pdf
DSUB 9 F datasheet.pdf
RES 15.8K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf