Nichicon UBT1A331MPD1TD
UBT1A331MPD1TD picture photo
Mfg. Part Number
UBT1A331MPD1TD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
UBT1A331MPD1TD.pdf
Availability of UBT1A331MPD1TD
QUANTITY
UBT1A331MPD1TD Order Process
Ship out your order
Specifications of UBT1A331MPD1TD
Internal Part NumberEIS-UBT1A331MPD1TD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIndustrial Power Capacitor
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesBT
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Type-
ApplicationsAutomotive
Ripple Current620mA
Impedance150 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.571" (14.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UBT1A331MPD1TD
Related LinksUBT1A33, UBT1A331MPD1TD Datasheet, Nichicon Distributor
UBT1A331MPD1TD Details Description
Related parts for UBT1A331MPD1TD
RES SMD 8.2M OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
DIODE ZENER 2.4V 300MW SOT23-3 datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 6POS DL GOLD datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 28V 112W datasheet.pdf
IC LINE DRIVER VDSL2 DIFF 16QFN datasheet.pdf
CAP ALUM 27UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
VINYL INSUL BUTT SEAM RING TONGU datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 48POS INLINE SKT datasheet.pdf