Nichicon UBT1A471MPD1TD
UBT1A471MPD1TD picture photo
Mfg. Part Number
UBT1A471MPD1TD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
UBT1A471MPD1TD.pdf
Availability of UBT1A471MPD1TD
QUANTITY
UBT1A471MPD1TD Order Process
Ship out your order
Specifications of UBT1A471MPD1TD
Internal Part NumberEIS-UBT1A471MPD1TD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIndustrial Power Capacitor
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesBT
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Type-
ApplicationsAutomotive
Ripple Current680mA
Impedance100 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.571" (14.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UBT1A471MPD1TD
Related LinksUBT1A47, UBT1A471MPD1TD Datasheet, Nichicon Distributor
UBT1A471MPD1TD Details Description
Related parts for UBT1A471MPD1TD
OUTPUT MODULE AC STD 18MA 24VDC datasheet.pdf
IC JK TYPE NEG TRG DUAL 14SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 3.5MHZ 14SOIC datasheet.pdf
CODEWHEEL 3CH 360CPR 1/4" datasheet.pdf
CONN COUPLER RCPT LC-LC DUPLEX datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 750MA 700 MOHM datasheet.pdf
FERRITE CORE E 5.6UH N87 datasheet.pdf
TXRX DWDM EML 100GHZ APD XFP datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 17E BLK datasheet.pdf
MOSFET N-CH 650V 76A X2 SOT-227 datasheet.pdf
CAP FILM 630VDC 0.001UF RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 10POS PIN datasheet.pdf