Nichicon UBT1A471MPD1TD
UBT1A471MPD1TD picture photo
Mfg. Part Number
UBT1A471MPD1TD
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
UBT1A471MPD1TD.pdf
Availability of UBT1A471MPD1TD
QUANTITY
UBT1A471MPD1TD Order Process
Ship out your order
Specifications of UBT1A471MPD1TD
Internal Part NumberEIS-UBT1A471MPD1TD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIndustrial Power Capacitor
Standard Package500
SeriesBT
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Type-
ApplicationsAutomotive
Ripple Current680mA
Impedance100 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.571" (14.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UBT1A471MPD1TD
Related LinksUBT1A47, UBT1A471MPD1TD Datasheet, Nichicon Distributor
UBT1A471MPD1TD Details Description
Related parts for UBT1A471MPD1TD
RES ARRAY 8 RES 680K OHM 16DIP datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 115MA 6.4 OHM TH datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 25A 20FLFBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 26POS SKT datasheet.pdf