Nichicon UBT1C101MPD
UBT1C101MPD picture photo
Mfg. Part Number
UBT1C101MPD
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
UBT1C101MPD.pdf
Availability of UBT1C101MPD
QUANTITY
UBT1C101MPD Order Process
Ship out your order
Specifications of UBT1C101MPD
Internal Part NumberEIS-UBT1C101MPD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIndustrial Power Capacitor
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
SeriesBT
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Type-
ApplicationsAutomotive
Ripple Current340mA
Impedance320 mOhm
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.531" (13.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UBT1C101MPD
Related LinksUBT1C, UBT1C101MPD Datasheet, Nichicon Distributor
UBT1C101MPD Details Description
Related parts for UBT1C101MPD
DIN STR RECEPT PRESSFIT datasheet.pdf
RES SMD 1.27K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 13POS STRGHT PIN datasheet.pdf
RES 54K OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
RES 866 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 10% 35V AXIAL datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA GOLD datasheet.pdf
BOARD DEMO SYNC REG L6928D datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 2.5V datasheet.pdf
CTV 4C 4#8(COAX) PIN RECP datasheet.pdf
150UF 200V 22X25MM 85C 12000H datasheet.pdf