Nichicon UBT1C101MPD
UBT1C101MPD picture photo
Mfg. Part Number
UBT1C101MPD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
UBT1C101MPD.pdf
Availability of UBT1C101MPD
QUANTITY
UBT1C101MPD Order Process
Ship out your order
Specifications of UBT1C101MPD
Internal Part NumberEIS-UBT1C101MPD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIndustrial Power Capacitor
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesBT
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Type-
ApplicationsAutomotive
Ripple Current340mA
Impedance320 mOhm
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.531" (13.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UBT1C101MPD
Related LinksUBT1C, UBT1C101MPD Datasheet, Nichicon Distributor
UBT1C101MPD Details Description
Related parts for UBT1C101MPD
JUMPER-H1500TR/A3048R/X 4" datasheet.pdf
CARDEDGE LO PRO 72POS .156 GRN datasheet.pdf
IC SUPERVISOR DUAL ECO SOT23-6 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 10POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
ANALOG TIMER S1DXM MULTI-RANGE datasheet.pdf
MOTOR CABLE datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf
GND HL DSPSBLE HI VIS 100 PK datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM L-TAB datasheet.pdf
BRACKET SYSTEM datasheet.pdf
FUSE 1500VDC 6 AMP INLINE MIDG datasheet.pdf