Nichicon UBT1H330MPD1TA
UBT1H330MPD1TA picture photo
Mfg. Part Number
UBT1H330MPD1TA
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
UBT1H330MPD1TA.pdf
Availability of UBT1H330MPD1TA
QUANTITY
UBT1H330MPD1TA Order Process
Ship out your order
Specifications of UBT1H330MPD1TA
Internal Part NumberEIS-UBT1H330MPD1TA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIndustrial Power Capacitor
Standard Package1,000
SeriesBT
PackagingBulk
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
TypePolar
ApplicationsAutomotive
Ripple Current150mA
Impedance450 mOhm
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.531" (13.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UBT1H330MPD1TA
Related LinksUBT1H33, UBT1H330MPD1TA Datasheet, Nichicon Distributor
UBT1H330MPD1TA Details Description
Related parts for UBT1H330MPD1TA
CONN RING 14-16 AWG 5/16 SEAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND datasheet.pdf
VARISTOR 558V 6.5KA DISC 20MM datasheet.pdf
IC DAC 10BIT 750MSPS SOT804-3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
LED EASYWHT NEU WHT 4000K 2SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
ANVILSPECIAL COMBINATION datasheet.pdf
26500 19C 19#16 P TH RECP LC datasheet.pdf
470UF 12V 12.5X26.5 105C RAD datasheet.pdf