Nichicon UBT2C680MHD
UBT2C680MHD picture photo
Mfg. Part Number
UBT2C680MHD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 68UF 20% 160V RADIAL
Datasheet Download
UBT2C680MHD.pdf
Availability of UBT2C680MHD
QUANTITY
UBT2C680MHD Order Process
Ship out your order
Specifications of UBT2C680MHD
Internal Part NumberEIS-UBT2C680MHD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIndustrial Power Capacitor
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesBT
PackagingBulk
Capacitance68µF
Tolerance±20%
Voltage Rating160V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Type-
ApplicationsAutomotive
Ripple Current245mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UBT2C680MHD
Related LinksUBT2C, UBT2C680MHD Datasheet, Nichicon Distributor
UBT2C680MHD Details Description
Related parts for UBT2C680MHD
IC VOLT MON DUAL SUP/SW 14-SOIC datasheet.pdf
IC CTRLR BATT FAST CHARGE 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 47 OHM 5% 3W 6227 datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 14D OLIVE datasheet.pdf
PREMO-FLEX LGT 127 TYPEA 14POS datasheet.pdf
NON PLUG-INLOW TEMP VERS SIDE datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
SR BTS FT 093 5 ASY R datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 400MA 350VAC 100VDC datasheet.pdf