Nichicon UBT2G100MPD8TO
UBT2G100MPD8TO picture photo
Mfg. Part Number
UBT2G100MPD8TO
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 10UF 20% 400V RADIAL
Datasheet Download
UBT2G100MPD8TO.pdf
Availability of UBT2G100MPD8TO
QUANTITY
UBT2G100MPD8TO Order Process
Ship out your order
Specifications of UBT2G100MPD8TO
Internal Part NumberEIS-UBT2G100MPD8TO
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIndustrial Power Capacitor
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesBT
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-25°C ~ 125°C
Type-
ApplicationsAutomotive
Ripple Current86mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)