Nichicon UBT2V220MHD1TO
UBT2V220MHD1TO picture photo
Mfg. Part Number
UBT2V220MHD1TO
Brief Description
CAP ALUM 22UF 20% 350V RADIAL
Datasheet Download
UBT2V220MHD1TO.pdf
Availability of UBT2V220MHD1TO
QUANTITY
UBT2V220MHD1TO Order Process
Ship out your order
Specifications of UBT2V220MHD1TO
Internal Part NumberEIS-UBT2V220MHD1TO
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIndustrial Power Capacitor
Standard Package500
SeriesBT
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating350V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-25°C ~ 125°C
Type-
ApplicationsAutomotive
Ripple Current139mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)