Nichicon UBW1J101MPD
UBW1J101MPD picture photo
Mfg. Part Number
UBW1J101MPD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
UBW1J101MPD.pdf
Availability of UBW1J101MPD
QUANTITY
UBW1J101MPD Order Process
Ship out your order
Specifications of UBW1J101MPD
Internal Part NumberEIS-UBW1J101MPD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIndustrial Power Capacitor
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesBW
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 135°C
Operating Temperature-55°C ~ 135°C
Type-
ApplicationsAutomotive
Ripple Current690mA
Impedance410 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.709" (18.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UBW1J101MPD
Related LinksUBW1J, UBW1J101MPD Datasheet, Nichicon Distributor
UBW1J101MPD Details Description
Related parts for UBW1J101MPD
RES 250 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .125 WW datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 1A 568 MOHM TH datasheet.pdf
RES 4.99M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M4 NYLON 72MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
FFC 1.25 TYPE D 23 CKTS LGT 203 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
LED SPACER T-1 LED'S datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 300KSPS 8SOIC datasheet.pdf
RES 3.92 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf