Nichicon UBW1J101MPD
UBW1J101MPD picture photo
Mfg. Part Number
UBW1J101MPD
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
UBW1J101MPD.pdf
Availability of UBW1J101MPD
QUANTITY
UBW1J101MPD Order Process
Ship out your order
Specifications of UBW1J101MPD
Internal Part NumberEIS-UBW1J101MPD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIndustrial Power Capacitor
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 135°C
Operating Temperature-55°C ~ 135°C
Type-
ApplicationsAutomotive
Ripple Current690mA
Impedance410 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.709" (18.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UBW1J101MPD
Related LinksUBW1J, UBW1J101MPD Datasheet, Nichicon Distributor
UBW1J101MPD Details Description
Related parts for UBW1J101MPD
IC ADC 10BIT 32KSPS 11CH 20-PLCC datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS VERT PCB GOLD datasheet.pdf
RES ARRAY 10 RES 100K OHM 20SOIC datasheet.pdf
PROXIMITY SENSOR 1.6MM DC2W NC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
FAM3 SHEET 400X400X0.75MM W/ADH datasheet.pdf
RND SPACER 0.171" NYLON 18.29MM datasheet.pdf
48VI 8VO 30A VTM MOUNTED TO C datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf