Nichicon UBW1J330MPD1TA
UBW1J330MPD1TA picture photo
Mfg. Part Number
UBW1J330MPD1TA
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
UBW1J330MPD1TA.pdf
Availability of UBW1J330MPD1TA
QUANTITY
UBW1J330MPD1TA Order Process
Ship out your order
Specifications of UBW1J330MPD1TA
Internal Part NumberEIS-UBW1J330MPD1TA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIndustrial Power Capacitor
Standard Package1,000
PackagingBulk
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 135°C
Operating Temperature-55°C ~ 135°C
TypePolar
ApplicationsAutomotive
Ripple Current75mA
Impedance1.5 Ohm
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.531" (13.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UBW1J330MPD1TA
Related LinksUBW1J33, UBW1J330MPD1TA Datasheet, Nichicon Distributor
UBW1J330MPD1TA Details Description
Related parts for UBW1J330MPD1TA
TERM RING HT SHR 12-10AWG YL 1/2 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.300" (7.62mm) datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 440MA 1.74 OHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
RES 200K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA ZIF GOLD datasheet.pdf
BS II datasheet.pdf
CONN HDR 60POS .6MM GOLD SMD datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf