Nichicon UBW1K470MPD1TD
UBW1K470MPD1TD picture photo
Mfg. Part Number
UBW1K470MPD1TD
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 80V RADIAL
Datasheet Download
UBW1K470MPD1TD.pdf
Availability of UBW1K470MPD1TD
QUANTITY
UBW1K470MPD1TD Order Process
Ship out your order
Specifications of UBW1K470MPD1TD
Internal Part NumberEIS-UBW1K470MPD1TD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIndustrial Power Capacitor
Standard Package500
SeriesBW
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating80V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 135°C
Operating Temperature-55°C ~ 135°C
Type-
ApplicationsAutomotive
Ripple Current480mA
Impedance800 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.571" (14.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UBW1K470MPD1TD
Related LinksUBW1K47, UBW1K470MPD1TD Datasheet, Nichicon Distributor
UBW1K470MPD1TD Details Description
Related parts for UBW1K470MPD1TD
CONN MOD JACK 8P8C R/A UNSHLD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 1.5KB OTP 20SSOP datasheet.pdf
IC 8051 MCU 16K FLASH 64TQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP CHOPPER 1.3MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 400W datasheet.pdf
RES SMD 143K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
FUSE 5.5KV 10E DIN E RATED SQD datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 5% 11W 1206 datasheet.pdf
12000UF 16V 25X35MM 105C 5000H datasheet.pdf