Nichicon UBW1V101MPD
UBW1V101MPD picture photo
Mfg. Part Number
UBW1V101MPD
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
UBW1V101MPD.pdf
Availability of UBW1V101MPD
QUANTITY
UBW1V101MPD Order Process
Ship out your order
Specifications of UBW1V101MPD
Internal Part NumberEIS-UBW1V101MPD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIndustrial Power Capacitor
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 135°C
Operating Temperature-55°C ~ 135°C
Type-
ApplicationsAutomotive
Ripple Current620mA
Impedance150 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.571" (14.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UBW1V101MPD
Related LinksUBW1V, UBW1V101MPD Datasheet, Nichicon Distributor
UBW1V101MPD Details Description
Related parts for UBW1V101MPD
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
IC REG QD BUCK/LINEAR 16TQFN datasheet.pdf
CORD GRIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
RES 3.4K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
ANT ROOTENNA 15DBI 8" RMMCX datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 20% 30V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.4M OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
RELAY SSR 530VAC/125A DC datasheet.pdf