Nichicon UBX1A222MHL
UBX1A222MHL picture photo
Mfg. Part Number
UBX1A222MHL
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 2200UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
UBX1A222MHL.pdf
Availability of UBX1A222MHL
QUANTITY
UBX1A222MHL Order Process
Ship out your order
Specifications of UBX1A222MHL
Internal Part NumberEIS-UBX1A222MHL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package50
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesBX
PackagingBulk
Capacitance2200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 150°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Type-
ApplicationsAutomotive
Ripple Current1A
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.299" (33.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UBX1A222MHL
Related LinksUBX1A, UBX1A222MHL Datasheet, Nichicon Distributor
UBX1A222MHL Details Description
Related parts for UBX1A222MHL
CONN EDGECARD 30POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN PWR PLUG SEALED 2.1MM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 13POS FLANGED SKT datasheet.pdf
RES SMD 165 OHM 1% 3/4W 1210 datasheet.pdf
CONV DC/DC 40W 9-36V 24VOUT datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
DUAL HORIZ WIRE MNGR 2U datasheet.pdf
CONN HEADER .050" 14POS datasheet.pdf
RELAY SAFETY 4PST 6A 12V datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 75A 600VAC datasheet.pdf