Nichicon UBX1A331MPD1TD
UBX1A331MPD1TD picture photo
Mfg. Part Number
UBX1A331MPD1TD
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
UBX1A331MPD1TD.pdf
Availability of UBX1A331MPD1TD
QUANTITY
UBX1A331MPD1TD Order Process
Ship out your order
Specifications of UBX1A331MPD1TD
Internal Part NumberEIS-UBX1A331MPD1TD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesBX
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 150°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Type-
ApplicationsAutomotive
Ripple Current300mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.688" (17.50mm)