Nichicon UBX1A331MPD1TD
UBX1A331MPD1TD picture photo
Mfg. Part Number
UBX1A331MPD1TD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
UBX1A331MPD1TD.pdf
Availability of UBX1A331MPD1TD
QUANTITY
UBX1A331MPD1TD Order Process
Ship out your order
Specifications of UBX1A331MPD1TD
Internal Part NumberEIS-UBX1A331MPD1TD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesBX
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 150°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Type-
ApplicationsAutomotive
Ripple Current300mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.688" (17.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UBX1A331MPD1TD
Related LinksUBX1A33, UBX1A331MPD1TD Datasheet, Nichicon Distributor
UBX1A331MPD1TD Details Description
Related parts for UBX1A331MPD1TD
TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
IC CRYSTAL OSC DRIVER SOT23-6 datasheet.pdf
CONN D-SUB RECEPT 25POS W/O CONT datasheet.pdf
RES SMD 2.49K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN TUBULAR RING STR 1/0AWG#3/8 datasheet.pdf
CONN PLUG 0.5MM 31POS datasheet.pdf
LED ASMT-JX32 WM WHT 2875K 6SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 20A SPDT datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 925MA 175 MOHM datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS PNL MNT PIN datasheet.pdf