Nichicon UBX1H101MPL
UBX1H101MPL picture photo
Mfg. Part Number
UBX1H101MPL
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
UBX1H101MPL.pdf
Availability of UBX1H101MPL
QUANTITY
UBX1H101MPL Order Process
Ship out your order
Specifications of UBX1H101MPL
Internal Part NumberEIS-UBX1H101MPL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
SeriesBX
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 150°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Type-
ApplicationsAutomotive
Ripple Current380mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.551" (14.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UBX1H101MPL
Related LinksUBX1H, UBX1H101MPL Datasheet, Nichicon Distributor
UBX1H101MPL Details Description
Related parts for UBX1H101MPL
CONN EDGECARD 30POS .156 WW datasheet.pdf
IC OPAMP 14TSSOP datasheet.pdf
IC SRAM 16KBIT 35NS 24DIP datasheet.pdf
LED COOL WHITE 5000K SCREW MOUNT datasheet.pdf
IC CPLD 64MC 3.7NS 100TQFP datasheet.pdf
VARISTOR 351V 6.5KA DISC 20MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W datasheet.pdf
ENCODER datasheet.pdf
DIL SURFACE MOUNT 2.54MM datasheet.pdf
RES 350 OHM .3W .01% RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 75PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf