Nichicon UBX1H101MPL1TD
UBX1H101MPL1TD picture photo
Mfg. Part Number
UBX1H101MPL1TD
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
UBX1H101MPL1TD.pdf
Availability of UBX1H101MPL1TD
QUANTITY
UBX1H101MPL1TD Order Process
Ship out your order
Specifications of UBX1H101MPL1TD
Internal Part NumberEIS-UBX1H101MPL1TD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesBX
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 150°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Type-
ApplicationsAutomotive
Ripple Current380mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.551" (14.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UBX1H101MPL1TD
Related LinksUBX1H10, UBX1H101MPL1TD Datasheet, Nichicon Distributor
UBX1H101MPL1TD Details Description
Related parts for UBX1H101MPL1TD
IC CHRG MGMT MULTICHEM 8-SOIC datasheet.pdf
IC REG CTRLR SGL POS ADJ 8-DIP datasheet.pdf
Connector Receptacle 12 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 150MA 3.4 OHM SMD datasheet.pdf
IC PHONE TONE RINGER 2KHZ 8-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 EXTEND datasheet.pdf
Crystal 8.1920MHz 10ppm 18pF 80 Ohm -20°C - 70°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
DIN RAIL TERM BLOCK W/OPTOCOUPLE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 37POS PIN datasheet.pdf
RES 3K OHM 0.6W 1% RADIAL datasheet.pdf