Nichicon UBX1J101MPL
UBX1J101MPL picture photo
Mfg. Part Number
UBX1J101MPL
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
UBX1J101MPL.pdf
Availability of UBX1J101MPL
QUANTITY
UBX1J101MPL Order Process
Ship out your order
Specifications of UBX1J101MPL
Internal Part NumberEIS-UBX1J101MPL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
SeriesBX
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 150°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Type-
ApplicationsAutomotive
Ripple Current710mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.846" (21.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UBX1J101MPL
Related LinksUBX1J, UBX1J101MPL Datasheet, Nichicon Distributor
UBX1J101MPL Details Description
Related parts for UBX1J101MPL
FIXED IND 100NH 250MA 300 MOHM datasheet.pdf
RES 5.1 OHM 5W 5% RADIAL datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 460NH SMD datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 34POS 2MM SMD datasheet.pdf
RES SMD 15.8 OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 470 OHM 3/4W 1206 WIDE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
RES 9.09K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 20PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
55PC CABLE datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 100MA SOT323 datasheet.pdf