Nichicon UBX1J471MHL
UBX1J471MHL picture photo
Mfg. Part Number
UBX1J471MHL
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
UBX1J471MHL.pdf
Availability of UBX1J471MHL
QUANTITY
UBX1J471MHL Order Process
Ship out your order
Specifications of UBX1J471MHL
Internal Part NumberEIS-UBX1J471MHL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package50
SeriesBX
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 150°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Type-
ApplicationsAutomotive
Ripple Current1.28A
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.043" (26.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UBX1J471MHL
Related LinksUBX1J, UBX1J471MHL Datasheet, Nichicon Distributor
UBX1J471MHL Details Description
Related parts for UBX1J471MHL
IDC CABLE - AKR26H/AE26M/AKR26H datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 44QFP datasheet.pdf
CONN HEADER 76POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
RES SMD 453 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
Connector Receptacle, Pass Through 14 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES SMD 4.17K OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
RES 196 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf