Nichicon UBX1K331MHL
UBX1K331MHL picture photo
Mfg. Part Number
UBX1K331MHL
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 80V RADIAL
Datasheet Download
UBX1K331MHL.pdf
Availability of UBX1K331MHL
QUANTITY
UBX1K331MHL Order Process
Ship out your order
Specifications of UBX1K331MHL
Internal Part NumberEIS-UBX1K331MHL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package50
SeriesBX
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating80V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 150°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Type-
ApplicationsAutomotive
Ripple Current1.48A
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.299" (33.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UBX1K331MHL
Related LinksUBX1K, UBX1K331MHL Datasheet, Nichicon Distributor
UBX1K331MHL Details Description
Related parts for UBX1K331MHL
IC BUFF DVR TRI-ST 16BIT 48TSSOP datasheet.pdf
IC ADDER/SUBTRACTOR DL 2B 20PLCC datasheet.pdf
TVS DIODE 128VWM 207VC DO214AB datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 50V Y5V RADIAL datasheet.pdf
RES 58.3K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
OSC XO 1.544MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 50POS datasheet.pdf
1/4" HELAGAINE POLY BRDD SLVG datasheet.pdf
RES SMD 2.1K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 1.8PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf