Nichicon UBX1K471MHL
UBX1K471MHL picture photo
Mfg. Part Number
UBX1K471MHL
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 80V RADIAL
Datasheet Download
UBX1K471MHL.pdf
Availability of UBX1K471MHL
QUANTITY
UBX1K471MHL Order Process
Ship out your order
Specifications of UBX1K471MHL
Internal Part NumberEIS-UBX1K471MHL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package50
SeriesBX
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating80V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 150°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Type-
ApplicationsAutomotive
Ripple Current1.53A
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)1.299" (33.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UBX1K471MHL
Related LinksUBX1K, UBX1K471MHL Datasheet, Nichicon Distributor
UBX1K471MHL Details Description
Related parts for UBX1K471MHL
IC CLK BUFFER 1:10 140MHZ 28SSOP datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 SQ WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 DIP SLD datasheet.pdf
RES SMD 0.2 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V TO247 datasheet.pdf
IC FIFO SS 65536X18 10NS 64-TQFP datasheet.pdf
RES SMD 2.1K OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 0.18 OHM 5% 2W 2512 datasheet.pdf