Nichicon UBX2C100MPL1TD
UBX2C100MPL1TD picture photo
Mfg. Part Number
UBX2C100MPL1TD
Brief Description
CAP ALUM 10UF 20% 160V RADIAL
Datasheet Download
UBX2C100MPL1TD.pdf
Availability of UBX2C100MPL1TD
QUANTITY
UBX2C100MPL1TD Order Process
Ship out your order
Specifications of UBX2C100MPL1TD
Internal Part NumberEIS-UBX2C100MPL1TD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesBX
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage Rating160V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 150°C
Operating Temperature-40°C ~ 150°C
Type-
ApplicationsAutomotive
Ripple Current110mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.551" (14.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UBX2C100MPL1TD
Related LinksUBX2C10, UBX2C100MPL1TD Datasheet, Nichicon Distributor
UBX2C100MPL1TD Details Description
Related parts for UBX2C100MPL1TD
RES ARRAY 8 RES 150 OHM 16SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 1POS GOLD PCB datasheet.pdf
TRANS NPN 45V 0.1A SOT-23 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC REG BUCK BOOST INV ADJ TO220 datasheet.pdf
CONN ADAPTER RCPT MPO-LC 12-PLEX datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
MOSFET RF N-CH 50V NI-780 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 132W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CAP CER 3.7PF 25V C0G 0201 datasheet.pdf