Nichicon UBX2C560MHL
UBX2C560MHL picture photo
Mfg. Part Number
UBX2C560MHL
Brief Description
CAP ALUM 56UF 20% 160V RADIAL
Datasheet Download
UBX2C560MHL.pdf
Availability of UBX2C560MHL
QUANTITY
UBX2C560MHL Order Process
Ship out your order
Specifications of UBX2C560MHL
Internal Part NumberEIS-UBX2C560MHL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesBX
PackagingBulk
Capacitance56µF
Tolerance±20%
Voltage Rating160V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 150°C
Operating Temperature-40°C ~ 150°C
Type-
ApplicationsAutomotive
Ripple Current270mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.043" (26.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UBX2C560MHL
Related LinksUBX2C, UBX2C560MHL Datasheet, Nichicon Distributor
UBX2C560MHL Details Description
Related parts for UBX2C560MHL
IC GATE OR 4CH 2-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 24POS 5.08MM datasheet.pdf
IC GATE NOR 1CH 2-INP SC-70-5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC 16-BIT QUAD D/A CONV 48-SSOP datasheet.pdf
SIDACTOR SLIC 65V 30A 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
PNP, PET, M12 CONN, 0.30MM datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf