Nichicon UBX2D150MPL
UBX2D150MPL picture photo
Mfg. Part Number
UBX2D150MPL
Brief Description
CAP ALUM 15UF 20% 200V RADIAL
Datasheet Download
UBX2D150MPL.pdf
Availability of UBX2D150MPL
QUANTITY
UBX2D150MPL Order Process
Ship out your order
Specifications of UBX2D150MPL
Internal Part NumberEIS-UBX2D150MPL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
SeriesBX
PackagingBulk
Capacitance15µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 150°C
Operating Temperature-40°C ~ 150°C
Type-
ApplicationsAutomotive
Ripple Current130mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.689" (17.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UBX2D150MPL
Related LinksUBX2D, UBX2D150MPL Datasheet, Nichicon Distributor
UBX2D150MPL Details Description
Related parts for UBX2D150MPL
IC REG LDO 3.5V 0.15A MINI5D datasheet.pdf
CONN RCPT IDC 16POS 2MM POL GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 2A 110 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 2-FB 144POS 4ROW datasheet.pdf
RES SMD 1.47 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
DGTL O-SCOPE 100MHZ 4CH 1GS/S datasheet.pdf