Nichicon UBX2G6R8MPL
UBX2G6R8MPL picture photo
Mfg. Part Number
UBX2G6R8MPL
Brief Description
CAP ALUM 6.8UF 20% 400V RADIAL
Datasheet Download
UBX2G6R8MPL.pdf
Availability of UBX2G6R8MPL
QUANTITY
UBX2G6R8MPL Order Process
Ship out your order
Specifications of UBX2G6R8MPL
Internal Part NumberEIS-UBX2G6R8MPL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesBX
PackagingBulk
Capacitance6.8µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 150°C
Operating Temperature-25°C ~ 150°C
Type-
ApplicationsAutomotive
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.846" (21.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UBX2G6R8MPL
Related LinksUBX2G, UBX2G6R8MPL Datasheet, Nichicon Distributor
UBX2G6R8MPL Details Description
Related parts for UBX2G6R8MPL
Connector Header 64 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 16A 125V datasheet.pdf
RES SMD 1.1KOHM 0.02% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FUSE SEMICONDUCTOR 3500A 300VAC datasheet.pdf
LICENSE WIN LIBERO SA INCR FLOAT datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 930MA 290 MOHM TH datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRGHT PIN datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK STR datasheet.pdf
VAPOR SEAL datasheet.pdf
KJB 100C 100#22D PIN J/N RECP datasheet.pdf
CONN HDR 13POS 2.54MM datasheet.pdf