Texas Instruments UC3902DTR
UC3902DTR picture photo
Mfg. Part Number
UC3902DTR
Manufacturer
Product Category
PMIC - Power Management - Specialized
Brief Description
IC LOAD SHARE CONTROLLER 8SOIC
Datasheet Download
UC3902DTR.pdf
Availability of UC3902DTR
QUANTITY
UC3902DTR Order Process
Ship out your order
Specifications of UC3902DTR
Internal Part NumberEIS-UC3902DTR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Manufacturer Product PageUC3902DTR Specifications
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Power Management - Specialized
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
ApplicationsLoad Share Controller
Current - Supply4mA
Voltage - Supply2.7 V ~ 20 V
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UC3902DTR
Related LinksUC39, UC3902DTR Datasheet, Texas Instruments Distributor
UC3902DTR Details Description
Related parts for UC3902DTR
IC SWITCH QUAD SPST 16TSSOP datasheet.pdf
CAP FILM 0.18UF 2% 50VDC 2416 datasheet.pdf
INSERT 6P6C JACK TO IDC CONN datasheet.pdf
RES SMD 3.61KOHM 0.05% 1/4W 0805 datasheet.pdf
RELAY SSR SPST-NO 40V 4SSOP SMD datasheet.pdf
RES 30.9 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 38UH 2.8A 115 MOHM SMD datasheet.pdf
DIL SURFACE MOUNT 2.54MM datasheet.pdf
CONN FPC 12POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS CABLE PIN datasheet.pdf
CAP CER 10PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf