Texas Instruments UC3906QTRG3
UC3906QTRG3 picture photo
Mfg. Part Number
UC3906QTRG3
Manufacturer
Product Category
PMIC - Battery Management
Brief Description
IC LEAD-ACID BATT CHARGER 20PLCC
Datasheet Download
UC3906QTRG3.pdf
Availability of UC3906QTRG3
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
UC3906QTRG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of UC3906QTRG3
Internal Part NumberEIS-UC3906QTRG3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesBattery Management Part 1
Battery Management Part 2
Battery Management Part 3
Battery Management Part 4
Battery Management Part 5
Standard Package1,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Battery Management
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
FunctionCharge Management
Battery ChemistryLead Acid
Voltage - Supply4.2 V ~ 40 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case20-LCC (J-Lead)
Supplier Device Package20-PLCC (9x9)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UC3906QTRG3
Related LinksUC390, UC3906QTRG3 Datasheet, Texas Instruments Distributor
UC3906QTRG3 Details Description
Related parts for UC3906QTRG3
MODULE PWR ENTRY DPST FLANGE 3A datasheet.pdf
RES SMD 21K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPST 8UMAX datasheet.pdf
CAP CER 330PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 2.75W D 9DSBGA datasheet.pdf
FIXED IND 39NH 530MA 270 MOHM datasheet.pdf
TIRIS RFID READER/WRITER datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 10POS 10.16MM datasheet.pdf
CORD GRIP NPB M40 27 - 32 MM datasheet.pdf