Texas Instruments UC3906QTRG3
UC3906QTRG3 picture photo
Mfg. Part Number
UC3906QTRG3
Manufacturer
Product Category
PMIC - Battery Management
Brief Description
IC LEAD-ACID BATT CHARGER 20PLCC
Datasheet Download
UC3906QTRG3.pdf
Availability of UC3906QTRG3
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
UC3906QTRG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of UC3906QTRG3
Internal Part NumberEIS-UC3906QTRG3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesBattery Management Part 1
Battery Management Part 2
Battery Management Part 3
Battery Management Part 4
Battery Management Part 5
Standard Package1,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Battery Management
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
FunctionCharge Management
Battery ChemistryLead Acid
Voltage - Supply4.2 V ~ 40 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case20-LCC (J-Lead)
Supplier Device Package20-PLCC (9x9)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UC3906QTRG3
Related LinksUC390, UC3906QTRG3 Datasheet, Texas Instruments Distributor
UC3906QTRG3 Details Description
Related parts for UC3906QTRG3
OPTOISO 5.3KV DARL W/BASE 6DIP datasheet.pdf
EMITTER IR 940NM datasheet.pdf
RES 39 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 255K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 51.1K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 3A 125VAC/VDC AXIAL datasheet.pdf
SW 0.1A LEVER SPST-NC .187 QC datasheet.pdf
IC DSP SHARK 200MHZ 88LFCSP datasheet.pdf
CAP TANT 0.068UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 3POS INLINE PIN datasheet.pdf