Nichicon UCA2C100MPD
UCA2C100MPD picture photo
Mfg. Part Number
UCA2C100MPD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 10UF 20% 160V RADIAL
Datasheet Download
UCA2C100MPD.pdf
Availability of UCA2C100MPD
QUANTITY
UCA2C100MPD Order Process
Ship out your order
Specifications of UCA2C100MPD
Internal Part NumberEIS-UCA2C100MPD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesCA
PackagingBulk
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage Rating160V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current250mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.689" (17.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UCA2C100MPD
Related LinksUCA2C, UCA2C100MPD Datasheet, Nichicon Distributor
UCA2C100MPD Details Description
Related parts for UCA2C100MPD
RES SMD 3.16 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RELAY REED SPST 500MA 12V datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 20POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
CAP TANT 270UF 4V 10% 2917 datasheet.pdf
CONN HDR W/PG/SLT 24POS datasheet.pdf
ARM 20-PIN TO TC2050 ADAPTER datasheet.pdf
CAP ALUM 5600UF 20% 400V SCREW datasheet.pdf
RES 4 OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf